Mentalista to ktoś, kto dzięki znajomości psychologii, sile sugestii i tajemniczym sztuczkom stwarza iluzję,
że posiada zdolności właściwe dla medium albo, że czyta w myślach.

Człowiek niekoniecznie jest świadom wszystkich swoich ocen- odparł – Na przykład mógł mieć
w dzieciństwie traumatyczne przeżycia, które sprawiają, że jako dorosły odruchowo reaguje w określony sposób. Nie wie, że postępuje zgodnie z pewnym wzorcem, całkowicie przewidywalnym, jeśli się zna te okoliczności.

fragmenty książki

Bardzo lubię czytać kryminały, a Camilla Läckberg to jedna z moich ulubionych autorek. Ta szwedzka pisarka, wspólnie z Henrikiem Fexeusem, który jest wielokrotnie nagradzanym mentalistą, interesuje się mową ciała i komunikacją niewerbalną (jest uznawany w Szwecji za eksperta w tej dziedzinie), napisała książkę, która mnie porwała.

„Mentalista” to powieść o seryjnym mordercy, który pozbawia swoje ofiary życia, wykorzystując magiczne sztuczki i o parze śledczych, którzy sami w sobie są dla mnie ciekawi. Inspektor Mina Dabiri, która prowadzi śledztwo, zwraca się z prośbą o pomoc do Vincenta Waldera, mentalisty, eksperta od mowy ciała i świata iluzji. Vincent to człowiek, któremu trudno jest się komunikować z ludźmi, wyrażać emocje, naznaczony jest traumą z dzieciństwa („Znajdując się we własnym świecie, kontrolował wszystkie parametry. Jednak w prawdziwym życiu ludzie wciąż stanowili dla niego zagadkę. Czasem odbierał to w taki sposób, jakby z powodu choroby opuścił lekcje, kiedy akurat w szkole rozdawali narzędzia do gładkiego funkcjonowania społecznego”), a Mina jest osobą, której rzeczywistość jest bardzo sterylna, sztywna, pełna natręctw („Zaobserwował jej rytualne zachowania. Włosy odgarniała z twarzy zawsze prawą ręką. Unikała w możliwie największym stopniu dotykania jakichkolwiek powierzchni. Mignęła mu kostka Rubika znajdująca się w jej kieszeni kurtki. Nie byle jaka, bo speed cube. Łatwa do kręcenia, którą można smarować”). Samo obserwowanie ich życia, świata ich uczuć, relacji było dla mnie bardzo ciekawe. Od pierwszych stron, książka mnie wciągnęła. Dowiedziałam się dużo o świecie iluzji, odnalazłam tam wiele psychologicznie ciekawych, inspirujących wątków, a sam przebieg śledztwa jest budowany w sposób ciekawy, zaskakujący.

W treści książki można znaleźć sposoby radzenia sobie w sytuacji stresu, lęku, ataków paniki („Nabierz powietrza w płuca, nie brnij w tę myśl”). Czytelnik może dzięki tej książce dowiedzieć się jak trudno jest funkcjonować osobie z lękiem społecznym, natręctwami, innym postrzeganiem rzeczywistości („Mina nigdy nie mogła pojąć, dlaczego ludzie upierają się, żeby opowiadać, co robili w weekend albo ile nowych zębów urosło dzieciom. Jakby to mogło kogoś zainteresować”).

Z tych powodów polecam książkę osobom, które lubią historie kryminalne, lubią dowiadywać się ciekawych rzeczy i interesuje ich człowiek z jego psychiką, uczuciowością, funkcjonowaniem. Mój egzemplarz pożyczyłam kilku osobom i każda z nich znalazła w niej coś interesującego dla siebie.

Dlaczego właśnie ją polecam jako książkę 2022 roku? Cenię książki beletrystyczne, które docierają do szerokiego grona czytelników, a jednocześnie w swoich treściach zawierają elementy psychoedukacji pomagające radzić sobie z powszechnie występującymi trudnościami natury psychicznej. To znajduję w tej książce.

Krystyna Zelek

Camilla Läckberg i Hanrik Fexeus, „Mentalista”, wydawnictwo Czarna Owca, tłumaczenie Inga Sawicka.