Książka ma na celu pomóc ci  zrozumieć twój związek oraz tak wpłynąć na jego dynamikę, abyś potrafił znaleźć trwałe rozwiązanie; sposoby, które na stałe umocnią twój związek bez względu na to, jakie problemy napotkasz teraz lub w przyszłości.

fragment książki

Z wielką wdzięcznością sięgnęłam i często sięgam po tę książkę. Przekonuje mnie do niej to, że autorki to ekspertki, które pracują od dłuższego czasu z parami i opisują konkretne terapie pacjentów zakończone sukcesem, dzięki zastosowaniu zasad prezentowanych w tej książce. Swoje zasady opierają na terapii skoncentrowanej na emocjach (EFT), którą w sposób przystępny i bardzo praktyczny opisują w tej książce. Autorki przekonują, że EFT pomaga osobom w związku wczuć się we własne ważne uczucia i potrzeby, a następnie wyjawić je swoim partnerom w sposób, który zainicjuje pozytywną reakcję.

Droga ku lepszej relacji rozpoczyna się  od „rozmowy w duchu miłości” (słuchaj, otwieraj, zatwierdzaj i szanuj, wyrażaj). W pierwszym etapie pracy poznajemy trzy schematy zachowania (tzw. „style tańca”) w obliczu problemów i mamy możliwość poprzez zaproponowane ćwiczenia, dowiedzieć się jaki taniec my wybieramy, jak zachowujemy się w tańcu, co wywołuje u nas pewne reakcje oraz sprawia, że popadamy wraz z partnerem w negatywne schematy. Następnie przyglądamy się więzi jaka jest w relacji, na ile zaspokaja potrzeby: intymności, bezpieczeństwa i wsparcia. Mamy tu propozycję kilku refleksji: „Historia mojej więzi”, „Jak wpływa na mnie moja przeszłość”. Autorki proponują robić te ćwiczenia samemu i omówić je z partnerem. Kolejne rozważania dotyczą rozpoznawania emocji wtórnych sprawiających, że wpadamy w negatywny cykl (np. rezygnacja wynikająca z bezradności lub depresji), oraz odróżnianiu ich od emocji pierwotnych pomagających w odzyskaniu bliskości w relacji. W książce czytamy: „Jeżeli będziesz bacznie obserwować swoje emocje pierwotne i się w nie wsłuchiwać, dowiesz się, czego potrzebujesz. W rzeczywistości, jeżeli im zaufasz, mogą się stać BRAMĄ dla potrzeb w twoim związku”. Później szukamy głębszych przyczyn negatywnych zachowań w  interakcjach w związku np. obaw, strachu i intencji w związku. Tu jesteśmy zaproszeni do kolejnych refleksji: „Przywiązanie – jakie są nasze intencje”. Rozpoznanie emocji i zrozumienie dynamiki związku (rozpoznanie okresów, kiedy w związku dochodziło do krzywdzących wydarzeń) pomaga zobaczyć siebie i partnera w korzystniejszym świetle, z większą empatią. Autorki dają konkretne wskazówki jak zacieśnić więź z partnerem z tendencją do unikania, z partnerem z tendencją do protestowania. Jest też rozdział dotyczący romansów i innych bolesnych wydarzeń. Podają zalecenia, jak radzić sobie w przypadku niewierności, na czym polega przebaczenie. Tu mamy ćwiczenie, które koncentruje się wokół pytania: „Badanie tego, co nas boli” oraz refleksje: „Kroki w procesie leczenia dla pokrzywdzonego partnera”, „Sugestie dla partnera, który wyrządził drugiemu krzywdę, mogące pomóc mu w naprawie związku”.

Dalszą propozycją pracy jest refleksja nad tym jak podtrzymać intymność i odnowić życie seksualne. Czytamy o tym, że na skutek dotychczasowej pracy mogliśmy odkryć w sobie całkiem nowe części naszej osobowości i jak ważne jest wczuwanie się w siebie. Dostajemy od autorek kolejne wskazówki: do autorefleksji i zalecenia, których wypełnienie zbliża ludzi w związku np. rytuały, plany na przyszłość itp. Na koniec autorki przestrzegają, że kryzys pokonany teraz może znów wrócić i co zrobić, gdy znów zadzieje się w relacji źle. Dostajemy informację jakie są „kamienie milowe” w rozwoju życia rodzinnego jak np. narodziny dziecka, strata rodziców i z czym te etapy mogą się wiązać.

Koniec książki to dla mnie prezent, bo jest zbiorem wszystkich refleksji ułożonych chronologicznie. Można go wykorzystać np. w terapii jako dodatek do sesji lub w refleksji własnej jako kolejne elementy zagłębienia się w siebie i w relację.

Jak piszą autorki „Książka pomoże ci przez zapewnienie głębszego zrozumienia samego siebie i twojego partnera oraz tego, co się dzieje między wami”.  Sięgnij po nią jeśli jesteś terapeutą i pracujesz z parami lub jeśli jesteś w relacji i chcesz pomóc sobie stworzyć bliski i bezpieczny związek przez dzielenie się emocjami i reagowanie na nie.

Bardzo Wam polecam tę pozycję.

Krystyna Zelek

Veronica Kallos-Lilly, Jennifer Fitzgerald, Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego