Rok 2019 dobiegł końca. I tak, usiadłem, by napisać parę słów o mojej książce roku. Do głowy przychodziły mi różne pomysły na tytuł roku, różne książki. Przywoływałem w pamięci momenty wzruszeń podczas czytania, momenty, gdy wręcz szkliły mi się oczy. Momenty poruszenia, które trwało sekundy, godziny, czasem dni. Wracałem też do innych chwil, takich, kiedy przeczytane zdanie wywoływało „efekt wow”, po prostu bingo, bomba, brawo itd. Wiązały się z olśnieniem, kreatywnym połączeniem, odnalezieniem zależności, albo odpowiedzi na ważne pytanie. Przypominały mi się książki pełne inspiracji zawodowych, historii ludzkich, wiedzy o świecie. Miałem wielką ochotę podzielić się tymi momentami, postarać się opowiedzieć o nich, wytłumaczyć. Ale wtedy spojrzałem jeszcze raz na regały mojej biblioteczki i za chwilę na moje biurko.
Na biurku kilka książek, między innymi ta – „Psychologia szefa – szef to zawód”. I wtedy pomyślałem, że w tym roku właściwie nie fair byłoby napisać o innej książce. Mimo, że nie powodowała w tym roku szybszego bicia serca i wzruszeń. Ale tyle razy miałem ją w tym roku w rękach i tyle razy pisałem o niej polecając ją moim Klientom, że to musiała być właśnie TA książka.
„Psychologię szefa” pierwszy raz przeczytałem jakieś 5 lat temu, ale w tym roku w ramach mojej pracy coachingowej wracałem do niej wyjątkowo często. Tak się składa, że wiele aspektów mojej pracy coachingowej w tym roku wiązało się z rozwijaniem zdolności przywódczych managerów, wzmacnianiem relacyjnego stylu zarządzania, polepszaniem skuteczności grup projektowych, rozwijaniem umiejętności pracy zespołowej. Często polecałem ją do przeczytania moim Klientom, ale również często sam wracałem do niej przygotowując się do spotkań coachingowych. Tak często, że po prostu musiała stać się moją książką 2019 roku.
„Psychologia szefa – szef to zawód”, to znakomity narzędziownik dla każdego managera. Książka napisana w bardzo przystępny sposób, przywołująca wiele sytuacji i przykładów zachowań. Mało w niej teoretyzowania a więcej wskazówek, jak konkretnie można się zachować w szczególnych sytuacjach. Można to wręcz nazwać opisem algorytmów działania w różnych, często stresujących okolicznościach. Jest rozdział nazwany „Exposé szefa”, przeczytanie którego z pewnością przyda się każdemu świeżo awansowanemu managerowi, a także osobie rozpoczynającej pracę z nowym zespołem, lub w nowej firmie. Obszernie opisane są trudne sytuacje konieczności karania pracowników, jak również, często jeszcze trudniejsze, momenty konieczności ich nagradzania. Bardzo cenny jest rozdział o tak zwanych trudnych decyzjach szefa. Mowa tu tak o ich podejmowaniu, jak i szczegółowo o sposobach ich przekazywania w odpowiedniej do sytuacji formie. Kolejny ciekawy i bardzo praktyczny rozdział zawiera zestaw psychologicznych narzędzi szefa, narzędzi i instrumentów pomocnych przy motywowaniu pracowników, negocjowaniu, stawianiu granic, prowadzeniu mediacji. Osobny rozdział autorzy poświęcili najtrudniejszej chyba sytuacji, z którą kiedyś spotyka się każdy szef – sytuacji komunikowania decyzji o zwolnieniu.
Całość uchwycona bez nadęcia, w prosty sposób, logicznie, spójnie, treściwie i funkcjonalnie.
Według mnie warto, by każdy manager, osoba zarządzająca ludźmi, przeczytała raz tę książkę, żeby nie powiedzieć, że raz w roku. Polecam.
Szczególnie polecam również coachom pracującym z szefami nad rozwijaniem kompetencji managerskich, by dokładnie wiedzieli z jakimi problemami i sytuacjami każdy szef spotyka się na co dzień.
Wojciech Haman, Jerzy Gut „Psychologia szefa – szef to zawód”
Sebastian Szenrok
Business coach