Pragnienie zanegowania depresji własnej i cudzej jest w naszym społeczeństwie tak silne, że wielu ludzi uzna, że masz problem dopiero w chwili, gdy fruniesz z okna dziesiątego piętra.
Elizabeth Wurtzel, Kraina prozaca

Do książki zabrałam się z dużą ciekawością i ekscytacją. Mam poczucie, że nie ma wiele fajnych książek, które pomogą rodzicowi w momencie, gdy jego dziecko może mieć lub ma depresję. Osobiście lubię dawać rodzicom dziecka, czy nastolatka (będącym w terapii u mnie) – literaturę edukującą. Ma to na celu zachęcenie do nauki efektywnego wsparcia i w domu, ale również terapii nastolatka. Nastolatek jest częścią sytemu połączonego, mieszka przecież razem z rodzicami/rodzicem. Oznacza to że jest w jakiejś formie zależny od rodzica – chociażby ekonomicznie. Dlatego też w mojej perspektywie warto sprawdzić, co rodzice wiedzą o depresji i czy są świadomi tego, jak potrafią wspierać swoje dziecko.

Przede wszystkim brawa za edukowanie czytelnika o tym, że inaczej objawia się depresja u dorosłego, nastolatka i dziecka. Książka wyczerpująco naświetla przyczyny depresji, formy leczenia (w tym farmakoterapii), wybór pomocy (psycholog, psychiatra, psychoterapeuta) oraz to, CO MÓWIĆ, a czego NIE MÓWIĆ.

Pojawiają się w książce historie osób z doświadczeniem depresji w wieku nastoletnim, a także leczenia ambulatoryjnego czy szpitalnego – co jest bardzo ciekawą częścią książki (równocześnie bardzo wzruszającą) i cenną dla rodzica dziecka z zaburzeniem depresyjnym.

Warto pamiętać, że ludzie nie zabijają się dlatego że, nie chcą żyć. Raczej dlatego, że nie wiedzą, jak dalej żyć.
prof. Bruno Hołyst

Książka wychodzi poza depresje, pokazując całościowo obraz towarzyszących jej zaburzeń. Wspomina o tym, że np. przy zaburzeniu lękowym istnieje możliwość współwystępowania depresji, tak samo jak przy zaburzeniach psychosomatycznych czy przy cechach nieprawidłowo kształtującej się osobowości.

Pisząc tę recenzję, mam ochotę opisać każdy rozdział książki – bo uważam go za cenny i ważny. Książka jest idealna dla rodzica, który widzi że coś jest nie tak, i chciałby pomóc i zrozumieć, co przechodzi jego dziecko.  Książka w moim poczuciu potrzeba i cenna. Cieszę się że mam ją na półce.

Magdalena Bogusz

Joanna Chatizow, Depresja i samobójstwa dzieci i młodzieży. Żyć nie umierać – poradnik dla rodziców i nauczycieli, wydawnictwo Difin