Wiedza nie jest przywilejem. Wiedza jest zobowiązaniem.

Audycje w „Radiu Poznań” to nie najłatwiejsze dla mnie zadanie. Towarzyszy im stres, zmęczenie (trwają do północy!) i ogromna odpowiedzialność, by moimi psychologicznymi i psychoterapeutycznymi obserwacjami nie zaszkodzić, a tych, którzy w psychoterapię wątpią nie zniechęcić do niej jeszcze bardziej. Ale… w trakcie każdej audycji (i po) płynie do mnie od Was czysta magia. Piszecie, dopytujecie, dzielicie się historiami. Nie zgadzacie się i to też jest dla mnie magiczne (bo o psychologii trzeba rozmawiać, a nie przyjmować wszystko na wiarę). Więc biorę to, co ciężkie i to co piękne i regularnie spotykam się z Wami w niedzielne późne wieczory (22:00). Nie ma mnie na antenie Radia Poznań co tydzień, ale wierzcie mi, że bywam tak często, jak chce mnie prowadząca audycję Wanda Wasilewska.

Nie wszystkie audycje odnalazłam w sieci, ale od jakiegoś czasu staram się je regularnie nagrywać. Obiecuję wrzucać tu wszystkie pliki, jakie zdobędę. I regularnie dodawać nowe.

Słuchajcie, pytajcie, dyskutujcie, dzwońcie, gdy rozmawiamy na żywo i – co można – wdrażajcie w życie. Ono, wierzcie mi, może być jeszcze przepiękne.

 

To była wyjątkowa audycja. Bardzo wzruszająca i żywa. Posłuchajcie, co o lęku mówi Ania i co mówię ja. O trudnych doświadczeniach, o ciele migdałowatym i o tym, ile obszarów warto zaangażować w terapii zaburzeń lękowych. Audycja do odsłuchania tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

A tu, razem z Anią Olszewską-Konopą, Tomkiem Raczkiewiczem i – oczywiście! – Wandą Wasilewską rozmawialiśmy o zaburzeniu afektywnym-dwubiegunowym. Piękny kwartet. Było o tym, że depresja jest wypadkową zdolności do refleksji naszego mózgu. O higienie życia w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym. I o integracji mózgu. życia Zresztą posłuchajcie sami. Tu część nr 1. A tu część nr 2.

 

 

 

 

 

To była bardzo ważna dla mnie audycja. O psychologii i terapii traumy. Obok mnie swoje refleksje na temat traumy uzewnętrznili też Ania Olszewska-Konopa i Tomasz Raczkiewicz. Usłyszycie tu o tym, że trauma niekoniecznie zawsze jest makroskopijnym epizodem, ale może też być  efektem mniejszych zachowań oddziałujących na człowieka przez znacznie dłuższy czas. Dowiecie się też, dlaczego tak trudno nam mówić o traumie i że nie zawsze jest to konieczne. Posłuchajcie koniecznie: tu część pierwsza audycji, a tu druga.

 

 

 

Audycja o tym, jak bardzo definiują nas pierwsze lata naszego życia. Wanda Wasilewska podzieliła się w niej przepięknym reportażem „Rowerem po drzewach”, obie opowiedziałyśmy też o ważnych momentach naszego dzieciństwa. Było o tym, jak wartości pozwalają nam czerpać z naszego (nawet trudnego) dzieciństwa. O stresorach, traumie, terapii, łączności i ludziach-lustrach. I jeszcze o dzieciach-dmuchawcach i dzieciach-orchideach. Tu część pierwsza audycji, a tu druga.

 

 

 

Miała to być audycja o wpływie pogody na nasze samopoczucie. A wyszło nam o czymś o wiele szerszym: o higienie życia, o pomaganiu, ratowaniu, bezrobociu, śnie i wielu innych. Odsłuchajcie! (w jednym pliku jest dziura). Część pierwsza audycji i druga.

 

 

 

O kompulsjach, reaktywności (i receptywności), ICD-10 i o tym, czy zakupoholizm dotyczy tylko produktów  (czy może też i usług) – o tym (i nie tylko) rozmawiałam z Wandą Wasilewską w grudniu 2017 r. Tu część pierwsza audycji, a tu druga.

 

 

 

 

 

O tym dlaczego tak trudno nam się zmieniać i czy można się nie zmieniać rozmawiałam z Wandą Wasilewską, Marią Sitarską (psychoterapeutką) i Agatą Pierzchałą (coach) 14 stycznia 2018. Tu część pierwsza audycji, a tu druga.

 

 

 

 

 

21 stycznia spotkałam się z Hubertem Czupałą, psychologiem i psychoterapeutą, by – wraz z Wandą Wasilewską – porozmawiać o tym, jak radzić sobie z życiowym utknięciem i z myślami samobójczymi. I jak nie bać się tego, co w nas trudne i niezrozumiałe. Opowiedzieliśmy też w audycji o tym, czym jest terapia Akceptacji i Zaangażowania. A na koniec zapowiedzieliśmy ważną konferencję :). Tutaj do odsłuchania pierwsza część audycji, a tu druga.

Kwietniowa audycja o terapii akceptacji i zaangażowania:

Zaglądajcie tu częściej. Będę się tu dzielić z Wami wszystkimi nagraniami.