– A co się dzieje z motylkami? – zapytał Adaś.

– To, co z twoim motylem w pudełku. Umierają. Nie widzimy, jak się zmieniły i co się z nimi dalej dzieje, ale na pewno nie jest im żal pięknych skrzydeł i ciała, które po nich pozostały. Mają teraz nowe zadania do spełnienia. (…) Dla niego nie ma już znaczenia co się dzieje z jego ciałem. Dla nas ma to znaczenie, by się ładnie z nim pożegnać. Uczcić wysiłek, który włożył w kolejne swoje zadania, i podziękować za to, że cieszył nas swoją urodą.

                                                                                   Cytat z książki

Strata, tęsknota i umieranie to tematy niezwykle trudne dla nas – dorosłych. Myślimy o nich, słyszymy, widzimy. Ale czy potrafimy rozmawiać na tak trudne i wywołujące w nas tak silne emocje tematy? W jaki sposób rozmawiać z dziećmi o tęsknocie, stracie i chorobie? Co zrobić, gdy dziecko zasmuca nieruszający się kolorowy motyl na oknie? Zgubiona hulajnoga?

Na powyższe pytania w swojej książce odpowiada Elżbieta Zubrzycka. W formie czterech pogodnych, optymistycznych i pouczających opowiadań autorka przeprowadza zarówno dorosłych, jak i dzieci przez lęki i obawy z którymi codziennie mierzy się mały człowiek.

Adaś, Dorotka i Piotruś – bohaterowie opowiadań pokazują nam w jaki sposób z pomocą dorosłych mierzą się z trudnymi sytuacjami, jak radzą sobie ze swoimi emocjami i lękami.

Autorka zwraca szczególną uwagę na pięć faz przeżywania żałoby po stracie – zaprzeczenie, złość, negocjacje, rozpacz i smutek, pogodzenie się, które są naturalne i pozwalają zrozumieć co się z nami dzieje, czy to po stracie ukochanego roweru, czy po odejściu kogoś bliskiego. Konsekwencją prawidłowego przeżycia każdej z pięciu faz straty jest, zdaniem autorki, odzyskanie spokoju i radości życia.

Książka zaskakuje przystępnym i pełnym humoru językiem, który pozwoli na zrozumienie trudnych treści najmłodszym. Dopełnieniem pouczających opowiadań są piękne, kolorowe ilustracje, które na pewno przyciągną uwagę najmłodszych.

Opowiadania zawarte w książce w sposób czuły i delikatny pomogą zakłopotanym dorosłym prowadzić mądry dialog z dziećmi na te z pozoru trudne tematy.

Elżbieta Zubrzycka, Motylek dla dzieci. Pogodne i optymistyczne opowiadania o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach, Wydawnictwo GWP

Zobacz też „Motylek dla dorosłych…”

KUP KSIĄŻKĘ

Autorką recenzji jest Magdalena Kiraga – psycholog oraz coach, pracujący w Warszawie. Magda pracuje z dziećmi w różnym wieku. Prowadzi zajęcia treningu umiejętności społecznych dla dzieci z zaburzeniami zachowania oraz konsultacje dla osób dorosłych.