Mianowicie, kiedy przyjrzeć się firmom ujmowanym w indeksie S&P 1500, mają one więcej prezesów płci męskiej o imieniu John, niż jest w nich prezesów płci żeńskiej o dowolnym imieniu.
fragment książki

Pojawienie się problemu, zagadnienia, propozycji, analiza, raz konkretne i szybkie działanie, raz miarowe zmagania z okolicznościami losu. Sytuacja, z którą każdemu z nas przychodzi się mierzyć – proces podejmowania decyzji.

Therese Huston w swojej książce opisuje to „jak” są podejmowane decyzje i zaznacza, która płeć leży szczególnie w kręgu jej zainteresowań – „kobiety”. Przedstawia swoistą drogę kobiet – od pójścia za sloganami „bądź najlepszą wersją siebie”, „wejdź na szczyt”, przez heroiczną walkę o pozycję, po sytuację, w której trzeba się zmierzyć z tym, że  „ (…) kiedy mężczyzna ma przed sobą trudny wybór, czeka go tylko dokonanie oceny sytuacji, natomiast kobieta musi dodatkowo przygotować się na to, że sama będzie oceniana”. Autorka podkreśla fakt, że ocena jest przypisana do działań kobiety.

Książka zawiera wiele ciekawych informacji, chociażby „problem psiego zaprzęgu” – kiedy to kobieta zbiera zespół, rozwiązuje spory, ale w dniu wyścigu mężczyzna bierze lejce, podejmuje widoczne i krytyczne decyzje, a ona usuwa się w cień. Therese Huston uświadamia i ostrzega zmotywowane i gotowe do działania kobiety, kreśli wizje tego, co może je spotkać i pomaga przygotować się na niesprzyjające okoliczności.

Osobiście identyfikuje się z myślą, że niezależnie od płci możemy podejmować trafne i zgodne z naszym wewnętrznym kompasem decyzje. „Szukać twórczych dróg” jak pisała Clarissa Pinkola Estes w „Biegnącej z wilkami”, podejmować decyzje, wsłuchując się w siebie, bez myślenia o „psim zaprzęgu”, ocenie działań czy statystykach „indeksu S&P 1500”. Nie jestem coachem, nie jestem psychologiem biznesu, a mam wrażenie, że ta pozycja jest kierowana właśnie do tych osób.

Ciekawa, aczkolwiek napisana dla konkretnego grona czytelniczek i czytelników.

Anna Koblowska 

Therese Huston, Jak kobiety podejmują decyzje, wydawnictwo REBIS