Człowiek biorący udział w walce nie wie jednak, że w każdej chwili może wycofać się z pola bitwy i zacząć żyć – od zaraz. Wojna może toczyć się dalej, a pole bitwy wciąż być gdzieś na horyzoncie. Obszar ten może nadal przypominać miejsce z czasów, gdy toczyły się na nim walki. Jednak rezultat konfliktu zbrojnego nie jest już tak istotny. Zwycięstwo nie jest koniecznym warunkiem rozpoczęcia prawdziwego życia.
Steven C.Hayes i Spencer Smith
Z dużym entuzjazmem sięgałam po tę książkę. Opiera się ona bowiem na terapii akceptacji i zaangażowania, której podstawą jest uważność. Uważność, to obszar bardzo mi bliski – osobiście i zawodowo. Okazało się jednak, że jej przeczytanie z godzin rozciągało się na dni, później tygodnie, a w końcu miesiące… Dlaczego? Ponieważ to nie jest zwykła książka, którą można tak po prostu przeczytać i odłożyć na półkę. „W pułapce myśli”, to przewodnik do pracy własnej, to połączenie wiedzy i praktycznych ćwiczeń. Przechodząc z rozdziału na rozdział wchodzisz w coraz głębsze zakamarki swoich myśli, przekonań, wzorców zachowania – z głównym naciskiem na te, które ci nie służą. Uczysz się w pełni doświadczać tego, co cię spotyka i co dzieje się w tobie – to ogromna zmiana w stosunku do nawykowego unikania trudnych doświadczeń. Jeśli jednak przed nimi uciekasz, to one cię gonią, jeśli z nimi walczysz, one intensywniej cię atakują. Jak to zmienić?
Wraz z kolejnymi stronami książki uczysz się patrzeć na swoje myśli, zamiast z ich punktu widzenia. Pomagają w tym liczne ćwiczenia proponowane przez autorów – zwykle wymagające dużego własnego zaangażowania. Pracujesz na swoich doświadczeniach i lękach, więc praca ta jest wyjątkowo intensywna, a jednocześnie bardzo intymna i skuteczna. Równolegle uczysz się wybranych technik uważności i akceptacji, które pomagają poradzić sobie z pojawiającymi się myślami i emocjami. Całość książki tworzy bardzo spójną drogę, którą, przy odpowiedniej samodyscyplinie, można przejść samemu.
„W pułapce myśli” to bowiem książka terapeutyczna. Książka wymagająca od czytelnika otwartości i odwagi, a równocześnie dająca perspektywę rzeczywistej zmiany – i to zmiany na lepsze. Cytując Williama H. Murray’a:
Cokolwiek możesz zrobić lub o czym marzysz, że możesz to zrobić – zaczynaj. W odwadze tkwią geniusz, siła i magia. Zacznij działać.
Autorką recenzji jest Agnieszka Pawłowska – certyfikowany nauczyciel MBSR, współzałożycielka centrum psychologiczno-coachingowego inspeerio