Przez całe dorosłe życie skupiała energię tylko na dwóch sprawach – na pracy i na rodzinie.
Chciała być dobrą policjantką.
Chciała być dobrą córką.
Teraz, kiedy nie miała już rodziny, została jej tylko praca.

fragment książki

 

Do niedawna nie byłam miłośniczką kryminałów. Wydawały mi się płaskie, nie interesowały mnie morderstwa i pościgi, zupełnie nie potrafiłam odpoczywać, zmagając się z wciąż powracającymi pytaniami – kto i dlaczego zabił.

Proszę jednak zwrócić uwagę na czas przeszły pierwszego zdania! Od jakiegoś czasu na rynku wydawniczym zaczęły pojawiać się książki, które nie tylko zawierają w sobie elementy zbrodni i kary, ale mają też tak zwane drugie (a może i nawet trzecie) dno. Dla takich lektur zaczęłam robić wyjątki w moich czytelniczych zwyczajach i przepadłam dla dobrze napisanych powieści kryminalnych. Jedną z takich historii jest dzisiejsza inspeeriowa propozycja, czyli Oblany test duetu skandynawskich pisarzy – Michaela Hjortha i Hansa Rosenfeldta.

Oprócz dość złożonej i nie do końca oczywistej zagadki kryminalnej (ofiarami morderstw są osoby, które nie zdają testu z wiedzy ogólnej), książka ta opowiada o członkach Krajowej Policji Kryminalnej. Szczegółowe opisy śledztwa przeplatają się tu z często trudnymi historiami kolejnych bohaterów. Skomplikowane losy poszczególnych postaci zarysowują ogólny obraz policjantów i innych pracowników wydziału (w tym jednego z głównych bohaterów, czyli psychologa kryminalnego Sebastiana Bergmana), którzy rozwiązują zagadkę, borykając się jednocześnie z problemami osobistymi, będącymi zdecydowanie ponad ich siły. Dzięki rozwiniętym osobowościom postaci książka nabiera dodatkowego smaku i nie pozwala oderwać się ani na moment – to jedna z pozycji „nieodkładalnych”, do których biegnie się z pracy i które czyta się nawet podczas gotowania, dosypując za dużo przypraw do zupy.

Interesujące jest to, co możemy w tej książce znaleźć, oczywiście poza kryminalną zagwozdką. Jest tu między innymi przypadek kobiety, której życie rodzinne okazuje się kłamstwem, jest dramatyczne pytanie – dlaczego telewizja i prasa promują głupotę i płytkość myślenia; jest uzależnienie od seksu, są toksyczne relacje z najbliższymi, zaburzenia seksualne oraz przede wszystkim nieumiejętność rozdzielenia życia prywatnego od pracy – prowadząca do daleko posuniętego pracoholizmu.

Powieść skandynawskiego duetu nada się doskonale na nadchodzący czas – sprzyjająca jesienna aura pozwoli poczuć się jak w krajach na północy, gdzie, jak się powszechnie uznaje, świat kryminalny nie ma sobie równych, a brak światła doskwiera jeszcze bardziej niż u nas. Z Oblanym testem najlepiej zakopać się pod kocem i – popijając gorącą herbatę z miodem – zagłębić się nie tylko w to, dlaczego Sven Cato morduje niewykazujących się wiedzą ogólną celebrytów, ale i w to, co z ludźmi potrafi zrobić wymagająca poświęceń praca i problemy osobiste.

Jako dawna nieczytelniczka kryminałów serdecznie polecam całą serię, choć Oblany test (który jest piątym spotkaniem z bohaterami) sprawdzi się również jako samodzielna powieść.

Oblany test Hjortha i Resenfeldta

Książkę znajdziesz tutaj.

Autorka recenzji: Julia Sworowska

Opis: Polonistka z wykształcenia i pasji, redaktorka, korektorka – pracuje, by móc zapełniać kolejne półki książkami. Stawia pierwsze uważne kroki i wygląda przez wszystkie okna. Prowadzi bloga o książkach www.wblogunadzieja.blogspot.com.