Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym.

 – Szukam przyjaciela. Co znaczy „oswoić”?
– Jest to pojęcie zupełnie zapomniane – powiedział lis. -„Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”.
Antoine de Saint-Exupery Mały Książę

 Łatwiej się bać niż mieć na coś nadzieję
fragment książki

Kiedy dowiedziałam się, że książka „Huśtawka” wydawnictwa Enenduerabe trafi do naszego portalu, poczułam, że chciałabym ją przeczytać. Niewiele o niej wiedziałam – tyle tylko, że dotyka kwestii związanych z dziecięcą przyjaźnią. „Huśtawka…” – pomyślałam –  ostatnio chyba brak w moim życiu takiej beztroski rodem z placu zabaw, brak tego uczucia nieważkości, które towarzyszy nam, gdy lecimy do góry wystrzeleni w kosmos przez osobę siedzącą po drugiej stronie. Zatęskniłam za tą lekkością, za tymi latami, i tymi kolorami, którymi mienią się one w mojej głowie. I tak właśnie wyciągnęłam rękę po niewielką książeczkę, która mieści w sobie naprawdę wiele. I jak to u mnie zwykle bywa z literaturą dziecięcą, zaprosiłam do jej lektury również moich najbliższych.

Tak jak wspomniałam, to opowieść o przyjaźni, a właściwie o jej pragnieniu i poszukiwaniu – bo czym byłoby dzieciństwo bez kompana, bez towarzysza, który zasiadłby po drugiej stronie huśtawki? O podróży, która miała swój niespodziewany początek w poczuciu ogromnej samotności i pustki. O emocjach – to bardzo ważny kawałek tej książki – bohaterowi nie obce są takie uczucia jak lęk, strach, smutek czy złość. O dziecięcych potrzebach, magii pomagania, ciekawości. O poczuciu inności. O nadziei!

Podróż Pi, bo tak ma na imię bohater opowiadania, bardzo przypomina mi podróż Małego Księcia. Pi wędruje po dalekich, nieznanych mu miejscach i poznaje stworzenia, dzięki którym słyszy, widzi, czuje i poznaje nowe dla niego rzeczy. To, co zyskuje dzięki tej podróży spisuje w swoim notesiku. A niemałe to są skarby, bo dotyczą wiedzy o huśtaniu.

Czym jest to tajemnicze huśtanie? Czym tylko zapragniesz w danej chwili! Od Ciebie zależy jakie znaczenie mu nadasz. Może być zwykłą zabawą. Może być relacją między dwojgiem ważnych dla siebie ludzi – przyjaźnią, miłością. Może być mieszanką emocji, które towarzyszą nam od najmłodszych lat. Może być po prostu życiem, w którym wszystko nieustannie się kołysze:

Wszystko się w Pi rozkołysało, w górę i w dół. Były przykre rzeczy i rzeczy przyjemne. Czasami czuł się bezpieczny, czasem ogarniał go strach. Pi zastanowił się, czy huśtanie też tak wygląda. Cudownie i okropnie. Byłoby wspaniale unosić się do góry i okropnie spadać w dół. Byłoby wspaniale znaleźć kogoś, kto chciałby się z nim huśtać. Byłoby okropnie, gdyby ten ktoś sobie poszedł. W górę i w dół, jak księżyc i słońce.

To mądra książka, z której każdy mógłby się czegoś nauczyć. Nie tylko dzieci, ale i dorośli [w każdym wieku!]. Ja z niej biorę sobie przesłanie, które zaprasza do tego, żeby pokonywać swój lęk. Żeby się nie poddawać temu, co on dyktuje tylko iść za głosem nadziei i odwagi... Tak sobie myślę, że ten lęk, który przychodzi do nas w niektórych sytuacjach tworzy przeszkodę, taką sztuczną barierę. Czasami jest to próba ochrony nas, bo każda zmiana i każdy krok w nieznane łączy się z ryzykiem. Na chwilę tracimy poczucie bezpieczeństwa, a to przecież bardzo ważna, wręcz bazalna nasza potrzeba. Ale czasami ten lęk nas blokuje, zatrzymuje na zbyt długo, sprawiając, że trwamy w niesatysfakcjonującej pracy czy związku, w niezadowalającym nas życiu. Zamyka nas w klatce. Często nawet nie zauważamy, że drzwi od tej klatki nie są wcale tak szczelnie zamknięte. Wystarczy zdobyć się na odwagę i je otworzyć. Nie jest to łatwe, ale warte wysiłku.

Długo chodziłam z poksiążkowymi myślami w głowie. To, co zostało ze mną najdłużej to refleksja, że huśtawka to taki mądry wynalazek, który nie pozwala na samotność. Zaprasza do przyjaźni, do towarzystwa, do dzielenia czasu i radości z kimś, kto siedzi naprzeciwko. Z kimś, kto raz nas pośle wysoko do nieba, a później do nieba poślemy go my. A chyba fajnie jest czasem tego dziecięcego nieba dotknąć, prawda?

Karolina Piasecka

Timo Parvela, „Huśtawka. Emocje od A do Z”, wydawnictwo Eneduerabe