Lepiej napić się zanieczyszczonej wody, niż nie napić się wcale
Claude Steiner

Dosyć często zdarza się, że pewne emocje odczuwamy i wyrażamy łatwiej niż inne.

Nawracający ból brzucha, przyspieszony oddech, uporczywe bóle głowy…Nasze ciało na swój sposób wyraża niewypowiedziane emocje, które czasem dosłownie nas zalewają. Gdy nie doceniamy głosu ciała, ignorujemy ważne sygnały i język emocji.

Jestem fanką Analizy Transakcyjnej. Dobrze pamiętam, kiedy pierwszy raz o niej usłyszałam. Poznałam ją akurat w aspekcie trójkąta dramatycznego, a następnie odkrywałam ją podczas studiów coachingowo-doradczych.

Moją książką roku 2022 jest pozycja pt. “Jak mieć lepsze życie i relacje?”. Zawiera ona 50 ćwiczeń w nurcie AT i pozwala zadać pytania samemu/samej sobie oraz budować samoświadomość, a to wszystko w oparciu o siedem rozdziałów. Wybrane koncepty tego podejścia są przedstawione w sposób atrakcyjny i zachęcający do dalszej eksploracji. Zgodzę się z recenzjami przedstawionymi na tylnej okładce książki, że dobre relacje są nieodłączną częścią dobrego życia.

Myślę, że tę książkę można czytać w dowolnej kolejności i cieszyć się każdym jej kawałkiem! Udostępnione ćwiczenia na pewno pozwolą na chwilę refleksji i mogą być pięknym oraz potrzebnym bodźcem do zmiany.

Oto jedno z ćwiczeń, które najbardziej przypadło mi do gustu:

Pomyśl o niedawnej sytuacji, w której zachowanie danej osoby wywołało u Ciebie emocję, jakiej nie udało Ci się wyrazić, a następnie pozwól się prowadzić.

Uporządkuj sobie zdarzenie:

Osoba –
Co zrobiła –
Konsekwencje dla Ciebie –
Jak zinterpretowałeś/aś jej zachowanie?-
Co odczułeś/aś?-
Reakcja, z jaką chciałbyś/chciałabyś spotkać się wówczas z jej strony-
Co chciałbyś/chciałabyś jej powiedzieć, gdyby stanęła przed Tobą?-

Wyraź to w sposób konstruktywny:

Kiedy Ty-
Wtedy odczułem/am-
Czy w związku z tym możesz-

Życzę Państwu na ten Nowy Rok samych pięknych podróży do głębi siebie.

Aleksandra Borowska

Helene Dejean, Catherine Frugier, Jak mieć lepsze życie i relacje? 50 prostych ćwiczeń z psychologii w nurcie Analizy Transakcyjnej, Grupa Spotkanie.