Konflikty w związkach są nieuchronne. Superwrażliwcy często silnie reagują na takie sytuacje, spory uruchamiają ich maszynerię emocjonalną, napędzając łańcuch emocji i impulsów do działania.

Dość często superwrażliwcy, którzy zostali w przeszłości zranieni podczas sporu, obawiają się
powtórki z rozrywki.

Umiejętność radzenia sobie z chronicznymi emocjami porzucenia, odrzucenia lub samotności jest niezwykle przydatna, gdyż ułatwia wybranie odpowiedniego działania. Im częściej to robisz, tym lepiej – zbliżasz się w ten sposób do bycia najlepszą wersją siebie.

W obrębie niektórych kultur – zwłaszcza zachodnich – istnieje silne przekonanie, by oceniać się nie poprzez pryzmat swoich relacji z innymi ludźmi, ale porównując się z nimi.

Nie ma lepszego GPS-u w życiu niż własne wartości.

Nie musi ci się podobać to co, inni ludzie mówią podczas kłótni, nie musisz się z tym zgadzać. Mimo to możesz wyciągać z tego wnioski, nawet jeśli znajdujesz się pod wpływem emocji. Ciekawość w twoich relacjach powinna polegać na dowiadywaniu się różnych rzeczy od tej drugiej osoby, zwłaszcza kiedy i ona cierpi.

Czy to źle, że mój pacjent ma zasady, oczekiwania lub pragnienia dotyczące tego, jak chce być traktowany i jak powinien wyglądać jego związek. No nie.
fragmenty książki

Wdech. Wydech. Olu, jesteś bezpieczna. Stopy na podłogę, gruntowanie ciała – to jedne z moich strategii radzenia sobie z trudnymi emocjami. Nie lubię dzielić emocji na pozytywne i negatywne. Uważam, że wszystkie emocje są OK i są ważne. Różni je energia oraz to, czy przyjemnie lub mniej przyjemnie odczuwa się pewne z nich. Czy jestem superwrażliwcem? Możliwe. Pytaniem jest – jak sobie z tym radzę?

Na początku napiszę, że miałam tę wspaniałą okazję czytać książkę “Jak zatrzymać huśtawkę nastrojów” jeszcze przed jej wydaniem. Kosmos. Moja wewnętrzna, mała dziewczynka klaska, cieszy się i jest dumna z bycia odważną. Na tylnej okładce książki pojawił się jej tzw. blurb podpisany moim imieniem i nazwiskiem. Czad, duma i radość!

Przechodząc trochę bardziej do sedna, ta książka była i jest mi bardzo potrzebna. Uwielbiam czytać o emocjach i zauważać, jak moje drobne zmiany w pochodzeniu do nich, robią wielką różnicę w codziennym postrzeganiu życia. Dr Patricia Zurita E. Ona w tej pozycji korzysta z ACT-u – po polsku Terapii Akceptacji i Zaangażowania, która w swoich założeniach jest mi bliska, korzystam z niej na przykład podczas z zajęć z moimi Studentkami/Studentami. Autorka książki podkreśla jak istotne są wartości czy też uważność w odzyskiwaniu równowagi emocjonalnej. Ale zacznijmy od początku. Ta pozycja podzielona jest na siedem części. Oto one:

  1. Życie superwrażliwca
  2. Ja i moje emocje
  3. Ja i mój wewnętrzny głos
  4. Ja i mój organizm
  5. Ja i bliscy mi ludzie
  6. Ja w tym momencie
  7. Ja, moja droga i świat, w którym żyję

W każdej części znajdziecie wiele konkretów, które pomogą w radzeniu sobie z emocjami. Oprócz tego możecie liczyć na ciekawe i budujące samoświadomość ćwiczenia.

Przytoczę teraz dwa z nich:

Ćwiczenie: Na ile przydają ci się twoje historie?

Przyjrzyjmy się opowieściom, które snuje o tobie wewnętrzny głos, a także towarzyszącym im emocjom oraz podejmowanym przez ciebie działaniom. Czy przybliżają cię one do twoich wartości?

Zastanów się nad trzema takimi opowieściami, które możesz hasłowo zatytułować i zanalizować w tabeli.

OpowieśćEmocjaZachowanieKrok w stronę wartości czy wręcz przeciwnie?












Co zauważyłeś podczas wykonywania ćwiczenia?

Ćwiczenie: Spróbuj spojrzeć w głąb siebie, zwłaszcza kiedy czujesz się wściekły, atakowany, oskarżany lub pominięty i zadaj sobie te kluczowe pytania:

  1. Jaką emocję odczuwasz? Czy potrafisz ją nazwać?
  2. W jaki sposób ją odczuwasz?
  3. Co mówi ci o niej wewnętrzny głos? Czy wspomina ci coś o tobie?
  4. Do jakich działań popycha cię w związku z tą sytuacją?
  5. Jeśli zatrzymasz się i cofniesz, czy ta emocja wyda ci się znajoma? Czy wewnętrzny głos uczepił się narracji, że ktoś skrzywdził cię lub zranił? A jeśli zapomnisz o złości, jaką emocję dostrzeżesz u podstaw swojego bólu?
  6. Sprawdź swoje wartości.
  7. Wybierz odpowiednie zachowanie: może warto wypróbować ciekawość i empatię?

Aby nie być gołosłowną, dodam, jakie umiejętności możesz rozwinąć/zaopiekować dzięki tej książce. Są to umiejętności:

  • zauważania i nazywania (na przykład łańcuchów emocjonalnych)
  • defuzji (odklejania się od myśli, zwłaszcza tych destruktywnych)
  • sprawdzania (wartości, funkcjonowania swoich emocji i myśli, sensowności zachowań, zasadności stosowania taktyk konfliktu)
  • akceptacji
  • związane z mindfulness (uważnością, świadomością)
  • związane z ciałem
  • interpersonalne

Jak można zauważyć, ta książka jest pakietem solidnej, rzetelnej wiedzy psychologicznej. Cieszę się, że mogłam zostać jej recenzentką i zapraszam serdecznie do odkrywania świata emocji i ACT-u razem z tą pozycją i ze mną.

Aleksandra Borowska

Patricia Zurita Ona, Jak zatrzymać huśtawkę nastrojów, wydawnictwo RM, tłumaczył Michał Zacharzewski.