W sobotę 20 czerwca miałyśmy przyjemność gościć Was w inspeerio podczas czwartego już warsztatu z cyklu Wiosenna Szkoła Psychologii. Tym razem rozmawialiśmy o samoocenie – możliwych kierunkach jej kształtowania i wpływu, jaki wywiera (bądź nie) na nasze codzienne wybory i życiowe decyzje.

Wspólnie spróbowaliśmy stworzyć postać człowieka o zaniżonej i zawyżonej samoocenie, co wywołało wiele śmiechu, ale i pogłębionych refleksji. Staraliśmy się również odnaleźć pomiędzy tymi dwoma biegunami i zastanawialiśmy się, jak to jest mieć wystarczająco wysoki poziom poczucia własnej wartości, czy w ogóle – czuć się w świecie wystarczająco dobrze.

Zaproponowałyśmy wiele ćwiczeń, w których braliście aktywny udział. Byłyśmy poruszone Waszą otwartością i szczerą chęcią dzielenia się historiami życia. Tym bardziej – o czym mieliśmy okazję porozmawiać – że poczucie własnej wartości jest sprawą intymną, rozgrywającą się w zaciszu naszych umysłów i serc.

Chętnie rozprawialiście się z Waszymi Wewnętrznymi Krytykami. Cieszymy się, że niektórzy z Was uznali dialogowanie z nimi za pomysł wart wypróbowania.

Waszą ciekawość wzbudziło ujęcie samooceny w kontekście narracyjnym i to jak ważny okazuje się sposób w jaki budujemy opowieść o sobie samym i jakich strategii (rozwojowych lub nie) decydujemy się używać w życiu.

Wiele czasu i ćwiczeń zdecydowałyśmy się przeznaczyć na wspólne poszukiwanie zasobów, umiejętności i mocnych stron w nas drzemiących, choć czasem zapomnianych. Z ćwiczenia dotyczącego pozytywnych przeformułowań wielu z Was wróciło – co było widoczne – rozluźnionych i odprężonych.

Starałyśmy się również przekazać Wam jak najwięcej teorii związanych z różnymi koncepcjami samooceny, wspomniałyśmy o wadze życia zgodnego z cenionymi przez Was wartościami, opowiedziałyśmy o związku poczucia własnej wartości, pewności siebie i współczucia dla samych siebie i ich wpływie na sukcesy życiowe i zdrowie psychiczne.

Wspólnie stwierdziliśmy, że temat kształtowania się i wpływu poczucia własnej wartości na nasze życie jest ogromny i wart dalszego pogłębiania i powtórzeń.

I z serca dziękujemy Wam za informacje zwrotne, które przesłaliście do nas po warsztacie – piszecie tam o indywidualnych korzyściach, które odnieśliście podczas spotkania. Trzymamy kciuki za Waszą pomyślność i bardzo dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem.

Tymczasem, szykujemy dla Was kolejne spotkanie, które tym razem dotyczyć będzie motywacji. Szczegółowe informacje już wkrótce na inspeeriowej stronie. Do zobaczenia!

Spotkanie poprowadziły – Marta Kondys – psycholog i trener w inspeerio, autorka cyklu spotkań w ramach Wiosennej Szkoły Psychologii i Maria Sitarska – psycholożka w inspeerio, autorka bloga Plan B.