„Światy zastępcze” autorstwa Pawła Wojciechowskiego to tytuł poruszający kwestie niezwykle istotne i mi bliskie. Żyjemy coraz szybciej, mniej uważnie, otoczeni oceanem informacji docierających do nas w każdym momencie, pozornie wspierani przez mnóstwo znajomych ofiarujących nam kolejny lajk czy Instagramowe serduszko. A jednak, gdzieś pomiędzy tym wszystkim tli się samotność, sztuczność i pustka.

W swej książce autor chce pokazać nam, jak bardzo czasem gubimy się we „wspólnej samotności”. Jak uciekamy w pozory i karmimy się iluzją bycia w relacjach i w świecie, jaką dają nam media społecznościowe. To lektura wymagająca – ze względu na filozoficzne rozważania – ale i satysfakcjonująca, gdy poświęcimy jej wystarczająco dużo uwagi i czasu.

Dużym atutem „Światów zastępczych” są studia przypadków zwarte w ostatnim rozdziale – bardzo aktualne, ukazujące w szerszym kontekście przemiany cywilizacyjne i zjawiska, które każdego dnia wyświetlamy na ekranie telewizora. Zaś pytania do czytelnika stawiane na końcu każdego rozdziału skłaniają do refleksji i nie pozwalają przejść obojętnie obok poruszanych kwestii.

Natalia Stasiowska

Paweł R. Wojciechowski, Światy zastępcze. Samotność wobec kultury, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne