Tworzenie takich podsumowań chodziło mi po głowie od dłuższego czasu. Trochę dla siebie, by zobaczyć, jak ciężko i intensywnie pracujemy. Ale i dla Was, byście mieli ogląd na całość naszych działań. A może i do niektórych, by w przyszłości dołączyli.

A więc jest. Pierwsze w historii inspeerio podsumowanie.

Tak było w ostatnich trzech miesiącach.

WARSZTATY I WYKŁADY POPULARYZUJĄCE PSYCHOLOGIĘ

Bardzo lubimy prowadzić w inspeerio warsztatów dla osób, które kochają psychologię i/lub koniecznie chcą o niej wiedzieć więcej.

Marta Nowakowska i Sabina Sadecka poprowadziły warsztat o „Podstawowych nurtach psychoterapii“. Opowiedziałyśmy o paradygmacie psychoanalitycznym, poznawczo-behawioralnym, humanistycznym i systemowym. Więcej o tym warsztacie przeczytacie tutaj.

Odbyły się dwie edycje otwartych warsztatów na temat zaburzeń psychicznych i sposobów ich diagnozowania (jedna w Poznaniu na Cichej, druga w Puszczykowie). O poznańskim warsztacie przeczytacie tutaj.

Marta Nowakowska i Maria Sitarska przeprowadziły świetny warsztat nt. samooceny. Jak było przeczytacie tutaj.

A to fragmenty maila od jednej z uczestniczek warsztatu (aż chce się po nim szkolić jeszcze częściej i jeszcze lepiej!)

Chciałabym Wam podziękować za sobotni warsztat. Tak sobie myślę, że z moją pewnością siebie jednak nie jest tak źle, o czym świadczy fakt, że piszę tego maila, a mój krytyk wewnętrzny jest ostatnio słabo słyszalny. Pewnie rok temu bym się nie odważyła nawet pojawić na takim warsztacie […]. To co mówiłyście bardzo do mnie trafiało […]. Mam nadzieję, że jeszcze w przyszłości będę miała przyjemność Was posłuchać.

[Planujemy kolejną edycję warsztatu o samoocenie jeszcze w te wakacje, w sierpniu.]

Sabina Sadecka opowiedziała o relacji ciało-umysł i psychosomatyce słuchaczom wykładów psychologicznych w Gazeta Cafe w Poznaniu. Czasu było za mało (co to jest 1,5 h!). Planujemy powtórkę.

Maciej Gendek poprowadził warsztat „Skuteczne pomaganie“, w którym zaprezentował paradygmat psychologii procesu.

KURSY UWAŻNOŚCI

Ostatnie 3 miesiące to również miesiące wypełnione działaniami na rzecz promowania uważności. Awraz z wspierającą ją Alicją Gawrońską poprowadziły kursy uważności dla dzieci (inspeerio to jedyny w Polsce ośrodek, który uczy uważności również najmłodszych).

Agnieszka Pawłowska poprowadziła też trening mentalny (wsparty technikami uważności i Mind-Body Bridging) dla młodych sportowców – 11- i 12-letnich.

Rano i popołudniu odbywały się klasyczne kursy uważności dla dorosłych (oparte na MBSR, czyli metodzie Mind-Body Stress Reduction). Pomagała je prowadzić Agnieszka Kaluga. (Uwaga! mamy już sporo zapisów warsztaty uważności, które startują w pierwszej połowie 2016 r.!)

Agnieszka Pawłowska zaangażowała się również w promowanie uważności w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „We love eating“, uczyła m.in. seniorów jak włączyć uważność w tak prozaiczne czynności, jak jedzenie i picie. Przeczytacie o tym pod tym tutaj.

Ostatnie miesiące to również intensywna działalność związana z promowanie serii książek autorstwa Agnieszki pt. „Kraina Uważności“. Warsztaty z uważności dla dzieci odbyły się m.in. w księgarnii Bookarest, przedszkolu „Czarodziejski Zamek“ i podczas Dni Europy na Starym Rynku. Odbyły się też warsztaty nt. mindfulness dla rodziców w ramach „Dni Bajki” w bibliotece UAM.

Agnieszka Pawłowska opowiedziała też o uważności na poznańskiej konferencji LEAN. Słuchało jej wtedy ponad 2000 osób!

Ach, no tak! Ruszył jeszcze – prowadzony przez Agnieszkę Pawłowską – mentoring dla studentów SWPS w tematyce uważności.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Byliśmy też przez te ostatnie miesiące mocno zaangażowani w warsztaty dla poznańskiej szkoły społecznej. W ramach „Laboratorium Inteligencji Emocjonalnej” szkoliliśmy nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Sporo tego było:). Niektóre z tematów szkoleń to: „Narzędzia coachingowe w pracy z uczniem“, „Rozpoznawanie i wsparcie dzieci przeżywających trudności emocjonalne“ i „Co przeżywa rodzic. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami do swojego dziecka?“.

ARTYKUŁY

Zrecenzowaliśmy dla Was wyjątkowe ksiażki dla dorosłych:  Zapiski Babci. Wspomnienia dla moich wnukówNie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitroAnioły jedzą trzy razy dzienniePamięć genialna! Poznaj triki i wskazówki mistrza, Książeczka minimalisty, Niepodzielone. Wschodnie i zachodnie teorie rozwoju osobowościKsięga wymagającego dziecka .I dla dzieci: Szczurek Rysio i smak uwazności, Ebsen i duch dziadkaZaufanie .

Napisaliśmy dla Was kilka artykułów na temat psychoterapii: dlaczego tak trudno nam jest prosić o pomoc kto i po co przychodzi na psychoterapię oraz co zrobić, gdy tylko jeden z partnerów chce pracować nad związkiem. I jeszcze jeden, wyjątkowy – o nadawaniu znaczeń w psychoterapii. Pisaliśmy też o tym, jak ważna dla psychoterapii jest zmiana perspektywy i jak zajmować się podczas psychoterapii przeszłością.

Powstało również artykuł o uważności dnia codziennego i kolejny o 9 mitach na temat rodzicielstwa.

Obrodziło też w artykuły dla osób zafascynowanych rozwojem osobistym i coachingiem. Bardzo polecam ten o mapie marzeń rodzinnych. Tu kilka naszych ostatnich artykułów o tematyce typowo coachingowej: czym różni się coaching od doradztwajak poradzić sobie z brakiem motywacji do pracy i po co nam wartości w coachingu .

A Maria Siyarska zrecenzowała dla Was zupełnie wyjątkowy film.

RADIO I TELEWIZJA 

W kwietniu Agnieszka Pawłowska opowiadała o uważności w Radiu Afera.
Sabina Sadecka komentowała potencjalne trudności w relacji matka-córka dla Polsatu News.
Marta Nowakowska i Maria Sitarska opowiedziały w Radiu BLUE FM, czym jest pewność siebie i adekwatna samoocena.
Ostatnie miesiące to również wiele audycji na temat macoch (w związku lipcowymi warsztatami „Po stronie macoch”) – dla Radia BLUE FM i Radia Merkury.
Inspeerio można też było popodglądać na portalu babyonline i jeszcze tutaj.

WSPÓŁPRACA Z INNYMI ORGANIZACJAMI

  •  Kwitnie nasza kooperacja recenzencka z wydawnictwami. Ostatnie miesiące przyniosły nam współpracę z wydawnicwtem Sensus, Mamania, Znak i Rebis. Czytamy ich książki i dzielimy się z Państwem (tylko) tymi, które nas zachwycą lub zaciekawią.
  • Zostaliśmy partnerem projektu „Stres w pracy? Nie dziękuję?“. W jego ramach konsultujemy nieodpłatnie osoby narażone w swojej pracy na poważny stres.
  • Poznaliśmy wspaniałych artystów z LUPA ART i myślimy, jak połączyć psychologię i sztukę. Na pewno niebawem coś o tej współpracy usłyszycie.
  • Łączymy siły ze Szkołą Trenerów Komunikacji opartej na Empatii i wkrótce zobaczycie owoce tej współpracy.
  • Kochamy Bibliotekę Raczyńskich i od zawsze bardzo chcieliśmy coś dla niej zrobić. I udało się. Ruszamy po wakacjach.

W ciągu tych ostatnich 3 miesięcy przeprowadziliśmy kilkaset godzin psychoterapii, coachingu i psychologicznego doradztwa (w tym również w języku włoskim!). I pomyśleć, że zaczynało się od tego, że mieliśmy świadczyć tylko usługi indywidualne i warsztaty. To takie cudowne, że przy okazji zrobiło się tego AŻ TYLE WIĘCEJ.

Dziękuję wszystkim, którzy tworzą inspeerio. I tym, którzy nam zaufali.

I zapraszam do śledzenia, co dla Was i dla inspeerio przyniosą kolejne miesiące.

Autorką podsumowania jest Sabina Sadecka.